Odigran prvi poslijeratni sarajevski derbi

2. maja 1996. godine odigrana je prva fudbalska utakmica na stadionu Grbavica, nakon reintegracije (19. mart), i to između dva najpopularnija fudbalska kluba u državi. Željezničar i Sarajevo odigrali su neriješeno, bilo je 1:1, no rezultat je u ovoj utakmici bio u drugom planu. Izuzetno radosni i ponosni građani, bili su veoma zadovoljni što nakon toliko vremena imaju priliku ponovo pogledati fudbalsku utakmicu - značilo je to nastavak rivalstva pomenutih klubova.

Tom prilikom se na Grbavici okupilo 20 hiljada gledalaca. Ratni ožiljci opominjali su na sve ono što se u proteklim godina ovdje dešavalo. Zapadna drvena tribina bila je potpuno izgorena. No, zadovoljstvo da ponovo igraju derbi na Grbavici motivisalo je igrače oba tima da daju više od maksimuma. Zadovoljstvo, radost, prkos i ponos osjetili su se u zraku.

Utakmica je završena rezultatom 1:1. Željezničar je došao u vodstvo, u 33. minuti, kada je slobodan udarac izveo Admir Adžem. Loptu je kratko odbio Mirsad Dedić, a Bulent Biščević je glavom pospremio u mrežu. Prvo poluvrijeme okončano je vodstvom tima sa Grbavice.

Nastavak je donio nešto bolju igru tima sa Koševa. Poravnali su u 57. minuti iz sjajno izvedenog kontranapada. Dobro su kombinovali Ćenan i Granov, da bi ovaj posljednji asistirao za Dženana Ušćuplića, koji preciznim udarcem sa vrha šesnaesterca fantastično matira Gušu i donosi radost za pristalice bordo boje.

Nakon izjednačujućeg pogotka Sarajeva, porasle su tenzije na terenu, ali i na tribinama. Ipak, rezultat se do kraja meča nije mijenjao.

Željezničar - Sarajevo 1:1
Stadion: Grbavica
Gledalaca: 20.000
Strijelci: Biščević, Uščuplić
Sudije: Marko Mrkić (Tuzle), Mijo Maričević (Živinice) i Izet Čejvanović (Tuzla).