FK Sarajevo - Hamburger SV (KUP UEFA)

Sezonu 1979./1980., Sarajevo je predvođeno Safetom Sušićem završilo na visokom drugom mjestu, te tako prvi put u svojoj historiji obezbijedilo plasman u Kup UEFA, drugo najprestižnije međunarodno takmičenje. Sa velikom strepnjom se iščekivao žrijeb parova za prvo kolo Kupa UEFA, a nakon što se saznalo da će protivnik Sarajevu za plasman među 32 najbolje ekipe biti vicešampion Evrope, njemački HSV, osjećanja su bila podijeljena. Jedan dio navijača je bio razočaran činjenicom da će plasman u drugo kolo biti praktično nemoguća misija, dok je drugi bio oduševljen, jer je HSV bio najveći klub koji je gostovao u Sarajevu, nakon Manchester Uniteda. Prva utakmica se igrala 17. septembra, na stadionu Volksparkstadion u Hamburgu, a ostala je upamćena po skandaloznom suđenju Velšanina Clive Thomasa koji nije dozvolio da Sarajevo, uprkos sjajnoj igri, stekne povoljan rezultat uoči revanša na Koševu. Prvi susret je završen pobjedom HSV-a 4:2, a dva Sušićeva pogotka su bordo timu ostavili nadu de će u revanšu ipak napraviti čudo. Sarajevo je revanš na Koševu dočekalo oslabljeno, budući da je u prvom susretu Thomas pokazao crvene kartone čak trojici fudbalera Sarajeva (Radeljaš, Hadžibegić, Milak), ali su navijači Sarajeva do posljednjeg mjesta i pjesmom nosili svoj tim do posljednjeg sudijskog zvižduka, uz nadu da će bordo tim doći do pobjede od 2:0 ili 3:1. Sarajevo je odigralo jednu od najboljih utakmica u svojoj historiji,a napadi ka golu Njemaca su se redali jedan za drugim. Već u prvih 15 minuta susreta Sarajevo je stvorilo četiri izgledne šanse, ali Merdanović, dva puta Lukić, te Kapetanović nisu uspjeli zatresti mrežu Kolitke. Ipak, osam minuta kasnije Koševo je proključalo. Lukić je prošao po lijevoj strani, ušao u šesnaesterac i pogodio za 1:0. Sarajevo je nakon vodećeg gola nastavilo sa napadima, ali samo tri minuta kasnije stiglo je izjednačenje, kada gostujući centarfor Horst Hrubesch koristi zbunjenost odbrane Sarajeva i postiže svoj prvi gol. Potom na scenu stupa ubitačni tandem Safet Sušić - Predrag Pašić. Najprije je Sušić s lakoćom prošao kroz gostujuću odbranu, odigrao povratnu loptu prema Pašiću koji vraća prednost bordo timu. S tim rezultatom se otišlo na odmor. Drugo poluvrijeme je krenulo silovito, čekao se treći gol koji bi Sarajevu donio prolazak dalje, a dvije izgledne prilike imao je Merdanović, ali oba puta je bio neprecizan. Ono što nije uspio Merdanović jeste Hrubesch koji na asistenciju Felixa Magatha postiže gol za 2:2. Tu nije bio kraj uzbuđenjima. U 80. minuti Pašić, ponovo na asistenciju Sušića, postiže gol za 3:2, a navijači su opet na nogama. Dok se čekao četvrti gol koji bi donio produžetke, gosti su izveli brz kontranapad, koji je Hrubesch pretvorio u svoj treći gol na utakmici za konačnih 3:3. Treći gol HSV-ove devetke je definitivno razbio snove u prolazak dalje. Ipak, Sarajevo nije imalo razloga za tugu, na krilima Sušića i Pašića pokazali su zube viceprvaku Njemačke i Evrope, a navijačima je ostalo da se pitaju da li bi se Hrubesch tek tako proslavio u ovom susretu, da Thomas nije u prvom susretu neopravdano isključio Faruka Hadžibegića.

Datum: 01.10.1980.
Gledalaca: 45.000, sudija: Paolo Casarin (Italija)
Strijelci: 1:0 - Lukić 23´, 1:1 - Hrubesch 26´, 2:1 - Pašić 36´, 2:2 - Hrubesch 58´, Pašić 80´, 3:3 - Hrubesch 88´
SARAJEVO: Janjoš, D. Božović, Lukić, Vidaković, Rajković, N. Ferhatović, Sušić, Janjoš (Vukičević), S. Merdanović (Bešović), Kapetanović, Pašić. Trener: Muzurović.
HSV: Koitka, Kaltz, Groh, Jakobs, Hieronymus, Hartwig, Reimann, Memering, Hrubesch, Magath, Dressel. Trener: Zebec.

Izvor: fksinfo.com